Gdy zakwita pustynia, czyli zjawisko „desierto florido” i kwitnąca Atakama

Gdy zakwita pustynia, czyli zjawisko "desierto florido" i kwitnąca Atakama

Jest taka pora w roku, kiedy najbardziej sucha pustynia na świecie - chilijska Atakama wypełnia się życiem, kolorami i zapachami. Kiedy zamiast surowego, piaszczysto - skalistego krajobrazu z kaktusami, możemy podziwiac połacie barwnych kwiatów i zielone wzgórza. To jest właśnie ten moment, kiedy Atakama wygląda wyjątkowo kwitnąco, a w Chile trwa fenomen "desierto florido" - kwiecistej pustyni. Zapraszmy Was na iście kwiecisty i kolorowy post po obecnie ukwieconej Atakamie.

Vamos?

*przy okazji zdjęc nie ucierpiał żaden kwiat - stąpaliśmy uważnie pomiędzy nimi i po wyznaczonych ścieżkach

By na pustyni wyrosły kwiaty muszą byc spełnione określone warunki m.in. wysoka ilośc opadów, która rekordowa tego roku spowodowała fenomen największy od ok.20 lat. Pierwsze kwiaty można było już zaobserwowac od początku sierpnia, jednak największa kulminacja zjawiska przypada akurat teraz - połowa września i wg znawców powinno potrwac jeszcze do połowy października (jeśli będzie deszcz). 

Kwiatowe dywany spotykaliśmy na drodze z Huasco przez drogę wzdłuż wybrzeża (Ruta Costera), lecz największe połacie udało się zobaczyc na trasie Totoral - Ruta 5 . Rozległe kwiatowe łąki znajdują się właśnie wzdłuż autostrady, między Copiapo i Vallenar.

Kwitnąca pustynia to nie tylko rozległe barwne połacie, ale tez każdy kwiat z osobna, który akurat o tej porze zdecydował wyrosnąć w najsuchszym miejscu na Ziemi. Warto pochylic się nad nim, obejrzeć jego kształt, kolor, powąchać, dotknąć, dowiedzieć jak ma na imię i dlaczego wyrósł akurat tutaj. Dzięki Lucho Farias człowiekowi z ogromną wiedzą na temat Husco, regionu i kwitnącej pustyni, dane nam było przyjrzeć się temu fenomenowi bliżej, docenić różnorodność kwiatów i uzyskać wiele cennych informacji. Jeśli wybieracie się na desierto florido i chcecie nie tylko zobaczyć kwiatowe dywany, ale też poznać biologiczne aspekty, polecamy wam Lucio jako przewodnika.

A tak wygląda zachód słońca nad kwitnącą pustynią, który mieliśmy okazję podziwiac.

Na koniec smutniejszy obrazek - przestroga. Widzicie te linie na wzgórzu?

Cała góra poza nimi jest zielona. W 1997 r. zorganizowana zostały tu motocrossowe zawody. Efekt jaki po sobie pozostawiły przedstawia właśnie to zdjęcie - nawet po 20 latach w miejscu motorowego szlaku nie wyrosły żadne rośliny 🙁

Wyprawa na kwitnącą pustynię i post powstały we współpracy z Departamentami Turystyki w Vallenar i Huasco. Podziękowania dla:

  • Janet z Informacji Turystycznej w Vallenar za ciepłe przyjęcie i przydatne informacje
  • Guillermo - koordynatorowi turystyki w Huasco za wszelkie kontakty, informacje i chęc zaprezentowania nam regionu
  • Admira z Campytour Vallenar za pokazanie nam swoich ulubionych miejsc na kwitnącej pustyni, dobrą energię i sympatyczne towarzystwo
  • Lucho Farias za ogromną wiedzę i przekazane informacje podczas wycieczki po różnorodności kwitnącej Atakamy. Wspaniały przewodnik i znawca regionu. Lucha możecie znależc niedaleko punktu informacji turystycznej

Na koniec zobaczcie to na filmie:

A Wam jak się podoba kwitnąca Atacama? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 + = 57

css.php