Andaluzja,  Hiszpania,  Malaga

Hiszpania a koronawirus – jak spędzić bezpieczne wakacje

Jak wygląda sytuacja z koronawirusem w Hiszpanii? Co wymagają od turystów na lotnisku? Gdzie trzeba nosić maseczki? Czy nas nie zamkną? Odkąd na nowo otworzyły się granice, a Hiszpania zaczęła zapraszać i przyjmować turystów, pojawiają się w sieci tysiące pytań i wątpliwości. Postanowiłam zebrać kilka najważniejszych informacji oraz obowiązujących w Hiszpanii restrykcji. Większość z nich odnosi się do Andaluzji i regionu Costa del Sol, gdzie mieszkamy (tylko niektóre dotyczą całego kraju). Postaram się aktualizować post na bieżąco. Tymczasem sprawdź jak bezpiecznie i bez problemów spędzić wakacje w Hiszpanii w czasach koronawirusa. 

 

POST W DUŻEJ MIERZE JEST JUŻ NIEAKTULNY! kolejne restrykcje zarządzane przez rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych po wakacjach są wprowadzane co 2 tygodnie.

Formularz i kontrola sanitarna na lotniskach – dotyczy całej Hiszpanii

PRZED WYLOTEM:

Od 23.11 wprowadzony został wymóg posiadania ujemnego wyniku testu PCR, zrobionego w kraju wylotu. Test należy wykonać na max. 72 h przed wylotem, a sam certyfikat należy mieć przetłumaczony na j. hiszpański lub angielski. Kontrola będzie obowiązywać na lotniskach i w portach. 

Należy wypełnić formularz kontroli sanitarnej – Passenger Location Card (najwcześniej na 48 h przed lotem). Można to zrobić online, za pomocą urzędowej strony Spain Travel Healt bądź ich aplikacji. Po wypełnieniu otrzymamy kod QR, który w formie papierowej lub na telefonie należy przekazać odpowiednim służbom po przylocie. Kod QR obowiązuje od sierpnia (choć na lotnisku w Maladze są też dostępne formularze papierowe – my zachęcamy jednak do oszczędzania papieru i czasu po przylocie i zrobienia tego online). Zarówno podczas całego lotu jak i na terenie lotniska maseczka jest obowiązkowa.

PO PRZYLOCIE:

oddajemy wypełniony formularz lub kod QR. Mierzona jest temperatura za pomocą termometrów bezdotykowych lub kamer termowizyjnych. Jeśli masz temperaturę równą lub wyższą niż 37.5°C zostaniesz skierowany do dalszej kontroli medycznej. Prowadzona jest również wizualna kontrola zdrowia pasażerów przez specjalnych sanitariuszy. Jeżeli po którymś z tych 3 etapów kontroli zaistnieje podejrzenie o zakażeniu pasażera, wówczas zostaną poinformowane odpowiednie służby w regionie, do którego się „klient” udaje. Tam już odbywa się cała określona procedura.

Restrykcje na lotniskach:

 • obowiązkowa maseczka
 • zachowywanie dystansu 1.5 m
 • niektóre terminale są wyłączone
 • na terminal mają wstęp tylko osoby podróżujące (z rodziną czy znajomymi musimy się niestety pożegnać na parkingu). Wyjątek stanowią osoby, które potrzebują naszej asysty (niepełnosprawni lub dzieci, które podróżują same).

Warto wcześniej sprawdzić bieżące informacje na stronie lotniska, na którym lądujemy. Największym operatorem lotnisk w Hiszpanii jest AENA (należą do nich główne lotniska w kraju jak Madryt Barajas, Barcelona El Prat, czy Malaga).

Obowiązkowe maseczki w całej Andaluzji

AKTUALNE! W środę 15 lipca został wprowadzony nakaz noszenia masek na terenie Andaluzji (wszystkie osoby od 6 lat wzwyż). Maski należy nosić zarówno w miejscach publicznych zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu, mimo możliwości zachowania dystansu. Mandat za brak maseczki wynosi 100 euro. Taki nakaz został już wprowadzony (lub jest w trakcie) praktycznie w każdym regionie Hiszpanii (pierwsza była Katalonia, zaraz za nią dołączyły Baleary). Maseczki chirurgiczne można kupić w aptece (zazwyczaj ok. 1 Euro/sztuka), ale też w większości supermarketów (np. w Lidlu – paczka 10 sztuk za 6 Euro).

Kiedy musimy zakładać maseczkę?

 • Ogólnie to wszędzie
 • Zamknięte miejsca publiczne: sklepy, kościoły, urzędy, taxi, środki transportu, muzea, zabytki etc
 • Ulica, otwarte przestrzenie, w parkach oraz na spacerach po plaży (brzegiem morza czy deptakiem nadmorskim), przemieszczanie się po instalacjach basenowych

Kiedy można zdjąć maseczkę?

 • Plaża i basen: tylko podczas kąpieli lub gdy siedzimy na swoim ręczniku, czy leżaku przy zachowaniu dystansu z innymi plażowiczami
 • Podczas jazdy własnym autem z osobami, z którymi na codzień mieszkamy
 • Podczas konsumpcji w barze, restauracji
 • Podczas indywidualnego uprawiania sportu na świeżym powietrzu

Zamknięte plaże na Costa del Sol! Prawda czy fałsz?

Ostatnimi czasy pojawiały się w polskich mediach newsy o zamykanych plażach w okolicach Malagi. Jest w tym ziarno prawdy, ale też dużo niedomówień. Większość plaż w regionie przeżywa oblężenie w trakcie weekendów. Wtedy też zwykle dochodzi do wspomnianego zamknięcia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa plaże są monitorowane (m.in. przez drony, i zatrudnionych specjalnie w tych celach kontrolerów oraz policję), a ilość osób, które w danym czasie na plaży mogą przebywać jest limitowana. Dlatego też, gdy dana plaża osiągnie swój pik, wstęp dla kolejnych plażowiczów może zostać wstrzymany na jakiś czas. Z moich obserwacji nie było tego typu problemów w dni powszednie. Wtedy więc polecam zarezerwować sobie czas na plażowanie ????

Zamykanie plaż na noc! Uwaga, nowa restrykcja!

Od wtorku 17 sierpnia urząd miasta Marbella wprowadził zamknięcie swoich plaż w godzinach 21:30 – 7:00!

Restrykcje obowiązujące w miejscach publicznych (Andaluzja)

Atrakcje i zwiedzanie muzeów, zabytków:

 • obowiązkowa maseczka podczas zwiedzania
 • dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu
 • w wielu miejscach mierzona jest temperatura przed wejściem
 • ograniczona liczba zwiedzających – rekomendacja rezerwacji biletu online

Środki transportu publicznego

 • obowiązkowa maseczka (bez niej kierowca nie wpuści nas na pokład)

Sklepy i centra handlowe:

 • obowiązkowa maseczka i dezynfekcja rąk na wejściu
 • w wielu sklepach nie ma możliwości przymierzenia ubrań (można kupić „na oko”, przymierzyć w domu i w razie czego oddać)

Bary i restauracje:

 • ograniczona dostępność stolików do 75%
 • otwarte tylko do 1:00, przy czym wejście klienta możliwe do godziny 24:00

Dyskoteki i kluby:

Od 17 sierpnia wchodzi w życie zarządzenie Ministerstwa Zdrowia odnośnie życia nocnego. Dyskoteki, kluby i puby ponownie zostają zamknięte w całej Hiszpanii!

 • konieczność wcześniejszej rezerwacji lub rejestr uczestników wchodzących do klubu (na wejściu trzeba będzie zostawić nasze dane w celu lokalizacji, w przypadku wykrycia zakażenia u osoby uczestniczącej w zabawie tego dnia)
 • przy stoliku może siedzieć max. 12 osób
 • konsumpcja przy barze niedozwolona
 • nie można tańczyć 🙁
 • kluby otwarte max. do godziny 5 rano (normalnie do 7 🙂 )

Kościoły:

 • liczba uczestników mszy ograniczona – najczęściej limit jest taki, jaka liczba wyznaczonych miejsc siedzących (przywieszone na ławkach karteczki)
 • środki dezynfekcji rąk na wejściu
 • maseczka obowiązkowa w trakcie całego nabożeństwa

Zakaz palenia w miejscach publicznych! Nowa restrykcja!

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz palenia (dotyczy również papierosów elektronicznych) na ulicy i miejscach publicznych w sytuacji, gdy nie można zachować 2 m dystansu z innymi osobami! Czyli lepiej w ogóle nie palić 🙂

 

Przyjeżdżać, czy nie przyjeżdżać?

To ciężkie pytanie i chyba nikt nie jest w stanie udzielić obecnie dobrej odpowiedzi. Nie wiemy jaki będzie dalszy rozwój pandemii (powstają kolejne ogniska zakażeń w Andaluzji jak i na całym terenie Hiszpanii). Nie sądzę, by tego lata Hiszpanie ponownie zamknęli granice, choć takiej opcji nie moża oczywiście wykluczyć. Póki co ludzie na Costa del Sol i w ogóle całym kraju wciąż mają nadzieję na ogromny napływ turystów, którzy pomogliby choć trochę podratować gospodarkę. A tych niestety za wielu nie widać. W naszym regionie wiele hoteli jest zamkniętych od marca, część z nich w ogóle nie ma zamiaru już tego roku otwierać, część udostępnia tylko połowę obiektu. Obłożenie szacuje się dużo poniżej 50%. Restauracje i bary jakoś sobie radzą. Ogólnie tłumów nie ma, co na ten okres jest rzeczą niewyobrażalną. Czy jest bezpiecznie? Wydaje mi się, że Hiszpanie naprawdę zastosowali się do nałożonych restrykcji (zawsze są wyjątki, wiadomo). 90% ludzi na ulicy jednak nosi maseczki, w każdym miejscu jest obowiązkowa dezynfekcja rąk i większość stara się zachować określony dystans.

Na koniec polecam Wam też sprawdzanie aktualnych informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jeśli czegoś w tym poście zabrakło lub macie jakieś dodatkowe pytania, to dawajcie znać.

Tym którzy udają się do Malagi, Andaluzji, czy w ogóle Hiszpanii życzymy udanych, zdrowych, bezpiecznych  i spokojnych wakacji!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.