Andaluzja,  Hiszpania,  Malaga

Malaga za darmo – sposoby na bezpłatne zwiedzanie i darmowe atrakcje

W Maladze zdecydowanie nie brakuje rozrywek i atrakcji.  Muzea, zabytki, kościoły, parki… Bilety wstępów do wielu z tych miejsc oscylują w granicach 10 Euro. Przy odwiedzeniu już paru z nich zbiera się całkiem spora sumka. Spośród licznych atrakcji wybierz więc te, które najbardziej odpowiadają Twoim gustom i zainteresowaniom. Przy zastosowaniu odpowiedniej logistyki, możesz zwiedzić Malagę dosłownie za friko, bez wydania ani centa lub przynajmniej sporo zaoszczędzić.  Podpowiadamy sposób na bezpłatne zwiedzanie miasta i podajemy listę darmowych atrakcji. 

Vamos?

Zawsze darmowe atrakcje

RUINY RZYMSKIEGO TEATRU

Jeden z najważniejszych zabytków Malagi prezentuje się w pełnej odsłonie pod murami Alcazaby. Możemy też przejść się wśród ruin, przeznaczonym do tego chodnikiem, zaczynając w malutkim Centrum Interpretacyjnym. Wstęp oczywiście darmowy.

*Najważniejsze atrakcje Malagi, które koniecznie powienieneś zobaczyć opisaliśmy tutaj.

MUZEUM MALAGI

W budynku dawnego Urzędu Celnego możemy poznać historię Malagi i jej mieszkańców poprzez malarstwo i archeologiczne znaleziska. Muzeum jest całkowicie darmowe dla obywateli Unii Europejskiej. Cena wstępu dla turystów z pozostałych krajów to symboliczne 1,50 Euro.

*dowiedz się więcej o muzeach i galeriach sztuki Malagi. KLIK!

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ CAC

Na jednym z pięter obiektu organizowane są wystawy. Wstęp jest zupełnie darmowy.

STREET ART NA SOHO

W bardzo modnej ostatnimi czasy dzielnicy Soho można znaleźć większe i mniejsze, kolorowe murale. Spacer po Soho w połączeniu z przerwą na kawę lub lunch w jednej z tutejszych knajpek może być ciekawym pomysłem na popołudnie w Maladze.

KOŚCIÓŁ ŚW. MĘCZENNIKÓW (La Iglesia de los Santos Mártires) 

Moim zdaniem jeden z najbardziej imponujących kościołów w Maladze. W gotycko – rokokowym wnętrzu możemy też z bliska przyjrzeć się figurom, biorącym udział w słynnych procesjach Wielkiego Tygodnia. Swoje Tronos przechowują tutaj aż 4 bractwa: Cena, Gitanos, Huerto i Pasion.

*dowiedz się, jak wygląda Wielkanoc w Maladze

PARQUE DE MALAGA (PARK MALAGI)

Idealne miejsce na przerwę od zwiedzania i od mocnego słońca w cieniu tropikalnych drzew i palm, w samym centrum miasta.

Darmowe wstępy w niedziele

Niedziela jest dniem, kiedy większość muzeów i zabytków oferuje wstęp wolny! UWAGA! Nie przez cały dzień, a tylko w wyznaczonych godzinach! W sezonie przygotujcie się na kolejki chętnych do bezpłatnego wejścia, a w środku oczywiście na tłumy. Co możemy zobaczyć w Maladze niedzielnym popołudniem bez wydania ani centa?

ALCAZABA I GIBRALFARO

Dwa, bez wątpienia warte odwiedzenia zabytki. Zarówno cytadelę jak i zamek można zwiedzać za darmo od godziny 14 do zamknięcia.

KATEDRA

Jeśli wystarczy nam tylko ogólne zobaczenie świątynie od środka, to możemy to zrobić za darmo podczas mszy. Polecam właśnie w niedzielę (lub święta), gdyż wtedy nabożeństwo odprawiane jest przy głównym ołtarzu (na tygodniu tylko przy ołtarzu bocznym). Wówczas mamy możliwość wejścia do katedry: lewą stroną – jeśli chcemy zostać na mszy lub prawą – jeśli wchodzimy turystycznie.

Dla fanów Pabla Picasso:

  • MUZEUM PICASSAwstęp wolny na ostatnie 2 godziny przed zamknięciem
  • DOM RODZINNY PABLAwstęp wolny po godzinie 16. Przy okazji wspomnę, że całodzienny darmowy wstęp jest tu praktykowany w rocznicę urodzin artysty – 25 października!

Dla koneserów sztuki:

  • CENTRUM POMPIDOU – fani kultury i sztuki współczesnej mogą skorzystać z darmowego wejścia od godziny 16 do zamknięcia
  • MUZEUM CARMEN THYSSEN – jedno z najważniejszych muzeów Malagi zaprasza za darmo od godziny 17 do zamknięcia

Dla szukających wytchnienia:

Darmowe punkty widokowe

MIRADOR GIBRALFARO

Panorama Malagi z tego punktu Was urzeknie, bez względu na porę dnia. Jak dla mnie to najlepszy spot do oglądania zachodu słońca nad miastem.

MIRADOR ALCAZABA

Znajdujący się nad rzymskim teatrem balkon widokowy jest darmowy, ale ma wyznaczone godziny otwarcia. Warto się wspiąć, by zobaczyć ruiny z góry.

Fajną opcją do obserwacji Malagi z wysokości jest wejście na jeden z licznych tarasów – barów, należących hoteli/hosteli. Przy okazji chilloutu z drinkiem czy kawą możemy podziwiać daną okolicę miasta. Poniżej kilka polecanych miejsc:

  • AC Hotel by Marriott Malaga Palacio – znajdujący się na piętnastym piętrze hotelu taras oferuje zapierające dech w piersiach widoki, szczególnie wieczorową porą. Opłata wejściowa w wysokości 8 Euro obowiązuje w weekendy (czwartek – niedziela). Wykupiony bilet jest jednocześnie „talonem” na drinka lub napój w usytuowanym na tarasie barze. W pozostałe dni tygodnia można wejśc tylko pod pretekstem skorzystania z restauracji.
  • La terraza de San Juan, Malaga Premium Hotel – chillout w środku miasta z wieżą kościoła św. Jana w zasięgu ręki, wstęp darmowy.
  • taras na Alcazaba Premium Hostel – idealne miejsce z widokami na Alcazabę i zamek Gibralfaro, wstęp darmowy.

Wyjątkowe dni z darmowym zwiedzaniem

Kilka razy w roku niektóre zabytki i muzea Malagi oferują nadprogramowo darmowe wstępy. Dotyczy to ważnych świąt, rocznic, czy wydarzeń kulturalnych. Na oficjalnych stronach takich eventów znajdziesz dokładne programy i listę uczestniczących obiektów. Również na stronie danej atrakcji możesz znaleźc rozpiskę dni z bepłatnym wejściem. Może akurat w któryś z nich będziesz w Maladze?

Dzień Andaluzji (Dia de Andalucia) – obchodzony 27 lutego

Noche en blanco – czyli Noc Muzeów (event ruchomy, któraś sobota w maju)

Światowy Dzień Turystyki – obchodzony 27 września

Udanego zwiedzania! Do zobaczenia w Maladze!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.