Co warto zobaczyć w Maladze – zabytki i atrakcje na jeden dzień!
MALAGA. Stolica Costa del Sol (Słonecznego Wybrzeża). Miasto z historią sięgającą prawie 3 000 lat, dziś zmieniające swe oblicze z typowo wypoczynkowego kurortu na kosmopolityczne, kulturalne centrum. Restauracje, kluby, muzea, galerie i sklepy. Typowy andaluzyjski klimat. Malaga wabi, by zatrzymać się u niej na dłużej. I tylko od Ciebie zależy, ile czasu tu spędzisz. Najważniejsze zabytki i atrakcje miasta możesz zwiedzić w jeden dzień. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Maladze.
Vamos?
Targowisko w dawnej stoczni
Dzień w Maladze warto rozpocząć wizytą na najsłynniejszym miejskim targu. Mercado Atarazanas to istny tygiel smaków, zapachów i barw. Znajdziemy tu zarówno charakterystyczne dla Malagi boquerones (sardele), sardynki i krewetki, słynne Jamon Serrano, ale też słodkie rodzynki, kandyzowane owoce i migdały. Wszystko to spowite aromatem orientalnych przypraw, oliwy i przeróżnych w smaku oliwek, dojrzałych owoców, no i jakże inaczej – ryb. Sprzedawcy żywiołowo i głośno zapraszają do kupna i degustacji swoich rarytasów. Mercado to doskonałe miejsce na zakup świeżych produktów oraz spożywczych pamiątek. Znajdują się tu również knajpki, gdzie równie dobrze możemy zjeść śniadanie jak i zakosztować oryginalnych tapas.
*Zobacz nasz praktyczny przewodnik i wskazówki, jeśli planujesz przyjazd do Malagi
Sam budynek targu nie od zawsze jednak pełnił taką funkcję. W miejscu tym bowiem funkcjonowała zbudowana przez Arabów w XIV wieku…stocznia (od której też pochodzi obecna nazwa Atarazanas). Dacie wiarę, że wówczas morze sięgało aż do dzisiejszego wejścia głównego? Po tamtych czasach pozostała tylko marmurowa brama, będąca aktualnie reprezentacyjnym elementem przedniej fasady. Budowla służyła później m.in. jako magazyn broni i szpital wojskowy, a pod koniec XIX wieku przeszła kompletną reformę. Do jej konstrukcji użyto charakterystycznych dla epoki materiałów – żelaza i szkła. I choć z samego arabskiego gmachu pozostała tylko wspomniana brama, to sprytnie wpleciono arabskie akcenty do industrialnego stylu budynku.
*Targ Atarazanas otwarty jest od poniedziałku do soboty w godzinach 8-15:00. Najlepiej wybrać się rano, kiedy stragany są pełne świeżyzny, a sam targ nie przepełniony jeszcze turystami.
Najsłynniejsza ulica, prowadząca do centrum Malagi nazwana została na cześć arystokraty i przedsiębiorcy, działającego na rzecz rozwoju miasta – markiza Manuel’a Domingo Larios y Larios. Dziś to jeden z najbardziej eleganckich hiszpańskich deptaków i będąca jedną z najdroższych pod względem wynajmu ulic w kraju. Wzdłuż Larios usytuowane są przede wszystkim sieciowe sklepy i kawiarnie oraz drogie hotele. Sama ulica nabiera niezwykłego charakteru i znaczenia podczas świąt i lokalnych fiest. Warto zobaczyć tu bożonarodzeniową iluminację, czy kolorowe dekoracje podczas Feria de Malaga.
La plaza de la Constitución to “serce” starówki i chyba najbardziej popularne miejsce spotkań. Plac stanowi też główny punkt wydarzeń jak Semana Santa, czy Feria de Agosto.
Kościół Nuestra Señora de la Encarnación (Naszej Pani Wcielenia) zwany jest potocznie katedrą. Budowę na resztkach dawnego meczetu rozpoczęto w XVI wieku, a cały proces trwał ponad 200 lat. Nigdy nie ukończono natomiast jednej z wież. Z tego też powodu mieszkańcy nadali katedrze przydomek „manquita”, czyli jednoręka. Sama budowla robi ogromne wrażenie, szczególnie w środku. Wysokie sklepienia, masywne kolumny i gra świateł, przebijających się przez witraże wywołują niezwykłe emocje. Z katedrą sąsiaduje Plac Biskupi (Plaza del Obispo) z fontanną, knajpkami i XVIII -wiecznym pałacem Episkopatu. Z drugiej strony katedry znajduje się klimatyczne patio.
*aktualne ceny biletów oraz godziny zwiedzania znajdziesz tutaj. Darmowo do katedry można wejść podczas mszy.
Plaza de la Merced, czyli Plac Miłosierdzia to jeden z najbardziej urokliwych placów Malagi. Otoczony kwitnącymi wiosną na fioletowo drzewami jakarandy i na różowo krzewami kuflika. Środek placu wyznacza obelisk postawiony na cześć zamordowanego generała Torrijos i jego towarzyszy. W jednym z rogów placu, tuż pod swoim domem siedzi na marmurowej ławce Pan Pablo Picasso. W ciszy, z kartką i ołówkiem w ręku obserwuje toczące się na placu życie. Możesz się przysiąść, podać mu rękę, zrobić sobie zdjęcie. Możesz też odwiedzić dom, w którym się urodził i spędził najmłodsze lata życia. Znajduje się tam małe muzeum.
*Bilet wstępu do domu Picassa to 3 Euro. Aktualne godziny otwarcia i ceny znajdziesz tu. Darmowy wstęp jest w każdą niedzielę od godziny 16.
*Odkryj najważniejsze muzea i galerie sztuki Malagi. KLIK!
Jednym z najstarszych zabytków Malagi i śladem po czasach rzymskich są ruiny amfiteatru z I wieku. Co ciekawe, odkryte dopiero w latach 50-tych XX wieku podczas prac budowlanych. Na teren ruin możemy wejść, przechodząc najpierw przez małe centrum interpretacyjne.
Warto wspiąć się również na punkt widokowy (Mirador de la Alcazaba) i zobaczyć Malagę z innej perspektywy. Z pewnością na placu przed teatrem zaskoczy nas szklana piramida niczym z Luwru. To tylko szklana osłona podziemia, gdzie znajdował się fabryka słynnego w imperium rzymskim sosu rybnego zwanego garum.
*zarówno wejście do teatru, jak i na mirador są darmowe. Punkt widokowy jest otwarty: w sezonie letnim od 10-20:00, a w zimowym od 10-17:00. Wejście znajduje się po lewej stronie od centrum interpretacyjnego.
Górujący nad rzymskim teatrem, monumentalny pałac Alcazaba, zwany też cytadelą to kolejny ważny punkt w historii Malagi. Mauretańska budowla z XI wieku doskonale odzwierciedla czasy panowania Berberów oraz ich następców –Nasrydów. Z tego też względu, Alcazaba jest mieszanką pomiędzy masywną twierdzą obronną z murami i wieżami oraz klimatycznym pałacem z zacisznymi ogrodami, fontannami, wąskimi kanałami i koronkowymi łukami. Spostrzegawcze oko dostrzeże w cytadeli również elementy stylu rzymskiego takie jak kolumny. Przy budowie Alcazaby użyto bowiem materiałów z położonego niżej teatru. Z murów możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta.
*Masz ochotę na indywidualną sesję zdjęciową? Chcesz uwiecznić ważny moment podczas wizyty w Maladze? Brakuje Ci zdjęć z wakacji z całą rodziną? Zapraszamy na profesjonalne sesje zdjęciowe w murach Alcazaby i na terenie całej Malagi. Po szczegóły zajrzyj do zakładki „Nasza oferta”.
*Wstęp darmowy – w niedziele od godz. 14:00. Cena biletów: dorośli: 3,50 EUR, dzieci 6-16 lat oraz osoby powyżej 65 lat: 1,50 EUR. Można kupić też bilet łączony na Alcazabę + Gibralfaro. Wówczas ceny to w kolejności: 5,50 EUR i 2,50 EUR. Godziny otwarcia latem: 9-20:00.
Wznoszący się na wzgórzu zamek Gibralfaro pochodzi z XIV wieku i powstał za czasów panowania króla nasrydzkiego – Yusuf I. Zespół dwóch linii murów i ośmiu wież pełnił funkcje obronne, a po przejęciu przez królów katolickich stanowił tymczasową rezydencję Ferdynanda II. Obecnie jest to jeden z najlepszych punktów widokowych miasta, gdzie Malagę i okolicę zobaczyć możemy dosłownie z każdej strony. Sam spacer po murach jest już niebywałą atrakcją. Na terenie zamku znajduje się małe muzeum militarne, kawiarnia i toalety.
* Wstęp darmowy – w niedziele od godz. 14:00. Bilet łączony na Alcazabę + Gibralfaro: normalny – 5,50 EUR; ulgowy – 2,50 EUR. Godziny otwarcia latem: 9-20:00.
Dojazd na Gibralfaro:
Dla wygodnych: bus turystyczny Hop-on-Hop-Off oraz autobus linii 35 (tutaj dokładny rozkład jazdy i przystanków, cena biletu – 1,30 EUR)
Dla lubiących się zmęczyć: około 20-minutowa wspinaczka zygzakowatą ścieżką nie jest wcale tak ciężka na jaką wygląda. Zawsze możesz chwilkę odpocząć podziwiając coraz ciekawsze wraz z wysokością widoki. Weź koniecznie coś do picia i wygodne, nie ślizgające się buty! Płaskie, kamienne płyty, którymi wyłożona jest niekiedy stroma droga są dość wysłużone i w drodze z góry mogą stanowić delikatny problem.
Punkt widokowy Gibralfaro
To zdecydowanie jeden z najlepszych spotów do oglądania zachodu słońca nad Malagą. Jeśli masz w planie romantyczny wieczór to ten mirador bez wątpienia powinien znaleźć się w programie. Panorama jest niezwykła i zachwyci Cię także o każdej porze dnia.
*Punkt widokowy znajduje się niewiele poniżej zamku Gibralfaro
Choć Malaga to miasto, w którym jest co zwiedzać, to naturalnie nie można pominąć plaży. Najbardziej znana turystom, położona blisko centrum plaża to Playa La Malaqueta. Nie zapomnij zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia z jej nazwą ustawioną z kamiennych, wielkich liter na piasku. Wzdłuż plaży znajdują się też liczne bary zwane chirringuitos. W godzinach obiadowych i wieczornych na grillu umieszczonym w łodzi opalają się tradycyjne „espetos de sardinas” (sardynki na szaszłyku) i ryby. Z pewnością przywiedzie Cię do nich rozciągający się wtedy wokół zapach dymu.
Nowoczesny port w Maladze został otwarty w 2011 roku. Dziś to jedno z najmodniejszych miejsc na mapie stolicy słonecznego wybrzeża. Znajdziemy tu liczne sklepy i butiki, restauracje oraz bary. Parkują tu prywatne jachty i ogromne statki wycieczkowe. Całość dopełnia widok na stare miasto i zawieszony na wzgórzu zamek Gibralfaro. Port nabiera wyjątkowego uroku szczególnie wieczorową porą. Od strony miasta do portu prowadzi tzw. Muelle Uno – przykryty falistą, białą konstrukcją deptak.