Co robić i zobaczyć na Chiloe – informacje praktyczne
Położony na południu Chile, w regionie Los lagos archipelag Chiloe przyciąga swą autentycznością. Sielskie krajobrazy, soczyście zielone lasy, spokój, ciekawa kultura i architektura. Co koniecznie powinieneś zrobić i zobaczyć na Chiloe, mając do dyspozycji tylko parę dni? Podsumowujemy i radzimy.
Vamos?
Na archipelag Chiloe składa się Wielka Wyspa Chiloe (Isla Grande de Chiloe) o powierzchni prawie 8400 km² i długości 180 km oraz około 40 mniejszych wysepek. Nazwa archipelagu pochodzi od słowa z języka mapadungun – Chilhue (lugar de chelles), czyli w potocznym tłumaczeniu „kraina rybitw”. Występujące na archipelagu liczne mokradła i zatoki tworzą doskonałe środowisko nie tylko dla rybitwy, ale też wielu innych gatunków ptaków.
Hiszpańscy konkwistadorzy przybyli na archipelag w połowie XVI w. Ze względu na podobieństwa krajobrazu do hiszpańskiej północy, Chiloe zwane było Nową Galicją. Stolicą prowincji jest założone na początku konkwisty (1567 r.) miasto Castro. Inne ważne i duże miasteczka to m.in. Ancud i Dalcahue. Przez Chiloe przewinęli się Jezuici i Franciszkanie, pozostawiając jako spuściznę cenne drewniane kościoły, które do dziś możemy oglądać. Również niemieccy osadnicy zaznaczyli na archipelagu swój ślad, szczególnie w architekturze i gastronomii. Dziś Chiloe rządzi się swoimi prawami, a jego mieszkańcy zwani Chilotes kontynuują życie według starych tradycji, lecz w duchu nowoczesności.
Na Chiloe wybraliśmy się na początku czerwca 2017 roku. Do dyspozycji mieliśmy 3 dni. To niewiele, by odwiedzicć wszystkie atrakcje wyspy. Wystarczająco natomiast, by choć trochę poznać ten nie do końca skomercjonalizowany jeszcze zakątek Chile. Co powinno się znaleźć na Twojej liście?
Zobacz Palafitos
Być na Chiloe i nie zobaczyć palafitos, to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla. Drewniane domki wzbite na palach, brodzące w wodzie są znakiem rozpoznawczym wyspy. Najsłynniejsze palafitos znajdują się w mieście Castro. Możecie obejrzeć je przechadzając się w sektorze Pedro Montt. Wiele z nich jest zaaranżowanych na hotele, czy kawiarnie. Można również wybrać się na rejs łódką, by oglądać palafitos „z wody”. Inny sposób to zamówić kawę, ciasto i usiąść na tarasie jednej z palafito – restauracji, czy kawiarni (polecamy Palafito Patagonia). Godny uwagi jest też punkt widokowy Gamboa („mirador Gamboa”) – jest tam parking na kilka aut i ławeczki. Ciekawa panorama jest widoczna szczególnie wieczorową porą, już po zachodzie słońca.
Znajdź drewniane kościoły z listy UNESCO
Budowane między XVII i XIX wiekiem drewniane kościoły są swoistym przykładem mieszanki miejscowej kultury i tradycji rzemieślniczej oraz europejskich wpływów. Aż 16 tych cennych perełek chilotańskiej architektury sakralnej zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szukajcie ich na wschodzie – zarówno na Wielkiej wyspie Chiloe jak i na pomniejszych wysepkach archipelagu.
Tutaj znajdziesz opis szlaku drewnianych kościołów wraz z lokalizacją i mapką. Miej na uwadze, że o ile w lecie kościoły na ogół są otwarte dla turystów, to poza sezonem w większości można zobaczyć je tylko z zewnątrz. Zimą podziwianie budowli od środka możliwe jest tylko w trakcie nabożeństw (które to na mniejszych wysepkach odbywają się bardzo rzadko).
dowiedz się, które kościoły udało nam się zobaczyć i poczytaj więcej o ich specyfice
Przejdź się na mercado w poszukiwaniu lokalnych specjałów
Produkty z lokalnych upraw, kolorowe ziemniaki o różnych kształtach, czosnek wielkości pięści, sznury wędzonych małży, świeże ryby i cudaczne owoce morza. Wizyta na miejscowym targu to doskonała okazja, by spróbować miejscowych specjałów jak ceviche z łososia, czy ziemniaczane milcaos i chochocas. Miejskie targowiska (Mercado municipal) znajdują się praktycznie w każdym większym mieście. W Castro polecamy wybrać się na Feria Yumbel.
Zasmakuj Chiloe – spróbuj curanto
Jeśli chcesz poczuć kwintesencję archipelagu Chiloe, to koniecznie musisz spróbować tradycyjnego dania – „curanto”. Talerz wypełniony dobrodziejstwami archipelagu: owoce morza, mięso i ziemniaczane placki w smaku przypominające nasze kopytka, czy pyzy. Potrawa sama w sobie może nie wygląda zbyt apetycznie, ale napewno jest sycąca (jedna porcja wystarczyłaby na dwie osoby).
Przymierz poncho chilote
Drewno i wełna to podstawa chilotańskiego rękodzieła. Na tradycyjnych jarmarkach (feriach) znajdziesz przede wszystkim produkty lokalnego pochodzenia. Jeśli chcesz zabrać ze sobą pamiątki z Chiloe, to staraj się kupować je właśnie w takich miejscach. Na Feria w Dalcahue jest zabroniona sprzedaż rzeczy importowanych, wobec czego mamy gwarancję, że pamiątka będzie autentyczna. Wybór jest przeogromny. Drewniane przybory i figurki, wiklinowe koszyczki, skórzane torby, kolorowe i brunatne ręcznie dziergane sweterki, grube skarpety, czapki i bambosze. Przymierz tradycyjne poncho chilote – waży swoje, ale podobno jest bardzo ciepłe.
Przepraw się na jedną z mniejszych wysp
Jeśli masz czas to warto przepłynąć na jedną z mniejszych wysepek archipelagu. Podczas, gdy Wielka Wyspa Chiloe jest dośc dobrze zurbanizowana, to właśnie na wysepkach toczy się prawdziwe chilotańskie życie.
*Polecamy przeprawę np. z miejscowości Dalcahue na wyspę Quinchao. Koszt promu (autem) to ok. 2.500 CLP
Poczuj magię na Molo dusz
Archipelag Chiloe jest magiczny. W lasach czają się dziwne stwory jak legendarny trauco, w morzu syreny, a nad oceanem dusze czekają na przeprawę do raju. Jednym z najbardziej mistycznych miejsc Wyspy Chiloe jest owiane legendą „muelle del alma” (molo duszy). Za zielonymi wzgórzami, miedzy klifami, drewniane molo wychodzi ku oceanu. Stojąc na jego krawędzi, patrząc w bezkres wzburzonego Pacyfiku, chłonąc magię, wpatrując się w zachód słońca można poczuć całkiem inną rzeczywistość. Zdecydowanie polecamy odwiedzić to miejsce, nawet jeśli masz mało czasu. Najlepsze przeżycia oczywiście poza sezonem letnim.
Jak dostać się na wyspę Chiloe?
Droga lądowo – morska
Aktualnie jedynym sposobem, by dostać się na Chiloe jest przeprawa przez kanał Chacao. W tym celu należy dotrzeć do portu Pargua ( ok. 56 km na południe od Puerto Montt), gdzie mniej więcej co 15 – 20 minut odpływają promy (zazwyczaj aż prom będzie miał pełny stan). Podróż trwa ok. pół godziny.
Cena biletów na prom:
auto osobowe – ok.13.000 CLP
pieszo – 600 CLP
*Jeżeli podróżujesz busem na Chiloe, prom jest wliczony w cenę biletu
Rozkład i aktualne ceny: Naviera Cruz del Sur (korzystaliśmy z ich usług) i Transmarchilay
W niedalekiej przyszłości wyspa Chiloe zostanie połączona z lądem największym mostem wiszącym w całej Ameryce Południowej! Konstrukcja oparta na zaawansowanej technologii antysejsmicznej będzie mieć długość ok. 2,7 km, a przejazd z jednego końca na drugi ma zająć nie więcej niż 3 minuty. Most Chacao jest kwestią sporną między rządem a mieszkańcami Chiloe i wywołuje mieszane opinie. Co przyniesie połączenie wyspy z kontynentem? Przekonamy się już za kilka lat. Inauguracja mostu przewidywana jest na rok 2020.
Na Chiloe autobusem
Na Chiloe można przyjechać rownież autobusem. Istnieją połączenia z wielu chilijskich miast, a podróż z najbliższego Puerto Montt do Castro trwa ok. 3,5 h. Ceny tego przejazdu wahają się od 6 – 8.000 CLP w jedną stronę. Autobusy z dworca głównego (terminal municipal) odjeżdżają praktycznie co godzinę (firmy: Queilen Bus, Cruz del Sur, ETM).
*aktualne ceny, promocje i rozkład polecamy sprawdzać na Recorrido.cl
Droga powietrzna
Loty z Santiago de Chile do Castro są bardzo sporadyczne (2 razy w tygodniu). Biletów szukaj na stronie Latam.com
Transport na Chiloe – czym się poruszać
Autostop – w sezonie letnim, w czasie wzmożonego ruchu turystycznego jest to bardzo popularna metoda przemieszczania się po wyspie. Sami nie próbowaliśmy (ze względu na porę roku i brak czasu), ale słyszeliśmy, że autostop całkiem sprawnie tu funkcjonuje.
Autobusy i busiki –istnieją liczne połączenia, głównie między miasteczkami wyspy. Jednak wiele z nich może być okrojona poza sezonem turystycznym. Tutaj znajdziesz rozkłady jazdy dla miasta Castro.
Auto – chyba najlepszy sposób na zwiedzanie wyspy. Swoboda, brak ograniczeń czasowych i możliwość dojazdu w mniej dostępne miejsca były kluczowe w przypadku naszego 4-dniowego pobytu. Tym bardziej, iż podróżowaliśmy w czerwcu (czyli zimą) i w wiele miejsc nie dotarlibyśmy, gdyby nie auto (jak Molo dusz). Samochód można wypożyczyć np. w Puerto Varas lub Puerto Montt, albo od razu na wyspie – na lotnisku Chiloe w Dalcahue (Mocopulli Airport). Koszystaliśmy z Europcar i była to jedna z najlepszych opcji. O ile latem ceny szybują w górę, o tyle w naszym przypadku zapłaciliśmy niecałe 80.000 CLP za 4 dni (+paliwo) oraz dostaliśmy w tej cenie upgrade do auta wyższej kategorii.
Kiedy wybrać się na Chiloe – klimat
Na archipelagu Chiloe panuje wilgotny klimat. Opady deszczu są więc nieodłącznym elementem pogody. Przyjazd latem wcale nie oznacza, że go unikniemy. Nawet „najsuchszą” porą (grudzień- marzec) opady występują średnio przez połowę miesiąca, a temperatura oscyluje w granicach 20 stopni. Jeśli cenisz sobie spokój, brak kolejek, niższe ceny i nie przeszkadza ci zimno oraz deszcz to polecamy wybrać się na Chiloe późną jesienią i początkiem zimy (maj-czerwiec).