Święta i fiesty,  Vamos.

Fiesta de los Patios – Kordoba i jej kolorowa atrakcja

Fiesta de los Patios w Kordobie to z pewnością jedna z najbardziej barwnych fiest w Andaluzji i pewnie też Hiszpanii. To atrakcja, która przyciągnie nie tylko wielbicieli kwiatów, ale każdego, kto chciałby nacieszyć zmysły kolorami, zapachami i dźwiękami. Zapraszamy Was na kwiatową ucztę dla oka i spacer po najpiększniejszych dziedzińcach Kordoby!

Vamos?

 

Patio – dusza kordobiańskiego domu

Patio, czyli wewnętrzny dziedziniec to serce wielu domostw Kordoby, miejsce spotkań i wytchnienia jego mieszkańców. Ten charakterystyczny element budownictwa wywodzi się z czasów panowania Arabów i przetrwał do dnia dzisiejszego. Dlaczego patia Kordoby są tak wyjątkowe? Wypełnione wszelką roślinnością, barwnymi kwiatami, cytrusami, fontannami i elementami sztuki są zarazem przykładem dbałości o każdy szczegół i ogromnej pracy, włożonej przez mieszkańców danego domu, ale też kultywowania tradycji i kultury.

Fiesta de los Patios – coroczny konkurs na najpiękniejsze patio Kordoby

Wraz z początkiem maja patia Kordoby stroją się w tysiące kwiatów i roślin, rozmieszczonych misternie w donicach, piętrzących się po ścianach i podłogach dziedzińców. Wtedy wówczas organizowany jest doroczny festiwal – Fiesta de los Patios, połączony z konkursem na najpiękniejsze patio w mieście. Pierwsza taka fiesta miała miejsce w 1921 roku, jednak dopiero pod koniec lat 80 – tych nabrała ona bardziej aktualnych kształtów. Sam konkurs wzbogacił się też o regulamin i zasady przyznawania nagród, dla biorących w nim udział patios. Dziś możemy podziwiać kilkadziesiąt dziedzińców, rozmieszczonych głównie w historycznym centrum miasta. Zorganizowane są one w kilka szlaków, a wstęp jest bezpłatny (można natomiast wyrazić swój akt uznania w formie „napiwku” – w większości patios ustawione są na wejściu przeznaczone na to naczynia lub można poprostu pogratulować właścicielowi). Warto zrobić sobie wcześniej listę patios, które chcielibyśmy odwiedzić, bo jest ich naprawdę sporo.

Wszelkie informacje odnośnie dat trwania fiesty, godzin zwiedzania, a także mapy szlaków wraz z opisem poszczególnych patios można znaleć na oficjalnej stronie Fiesta de los Patios.

Najpiękniejsze patia – nasze subiektywne TOP 3 

W ciągu jednego dnia nie jest się w stanie zobaczyć wszystkich patio. Nam udało się w sumie wstąpić na 3 wyznaczone szlaki i odwiedzić 15 patios z ponad 50 (najwięcej ze szlaku Alcazar Viejo, gdyż od niego zaczęliśmy). Naszą największą uwagę i podziw wzbudziły poniższe 3 dziedzińce:

Miejsce 3. Patio przy Martin de Roa 2

Miejsce 2. Patio przy San Basilio 40

Miejsce 1: Patio przy San Basilio 44

A teraz bez zbędnych słów zapraszamy na arcykolorowy spacer po patiach Kordoby!

Pałac de Viana – 12 patios w jednym miejscu

Alternatywnym miejscem do obejrzenia kordowiańskich patios jest Palacio de Viana. To miejsce z ponad 500 – letnią historią, w którym mieści się muzeum oraz 12 patios w przeróżnych stylach, kreślonych przez wieki jego istnienia. Warto tu zajrzeć, by odetchnąć od upałów w cieniu i zieleni, przy dzwięku fontanny i ptaków. To też bardzo fotogeniczne miejsce na sesje zdjęciowe.

Informacje odnośnie godzin otwarcia i cen biletów można znaleźć na stronie Palacio de Viana. My osobiście skorzystaliśmy tylko z biletu na zwiedzanie patios, choć do wielu sal ekspozycyjnych można było zajrzeć z zewnątrz.

Kto miał możliwość zobaczyć Fiesta de los Patios w Kordobie? Jak wrażenia?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.