Andaluzja,  Hiszpania,  Kadyks

Kadyks – co zobaczyć w najstarszym mieście zachodniej Europy

To z pewnością jedno z tych miejsc, gdzie historię wyczuwa się z każdym krokiem. Kadyks – najstarsze miasto zachodniej Europy liczy sobie ponad 3 tysiące lat historii. Od fenickiego Gadiru, przez Rzymian i muzułmańskie Quadis aż po hiszpański Kadyks, łącznik z Nowym Światem. Stąd wypływał Kolumb w jedną ze swoich pierwszych wypraw, tu uchwalono pierwszą, hiszpańską konstytucję, tu przybywały towary z zamorskich kolonii, bogacąc miasto i jego mieszkańców, tu co roku odbywa się słynny na cały kraj karnawał.  Co zobaczyć w Kadyksie? Zapraszamy na wycieczkę po mieście. 

Katedra z widokiem

Katedra wraz ze swoją złotą kopułą to chyba najbardziej emblematyczna budowla Kadyksu. Jej budowa rozpoczęła się na początku XVIII wieku i trwała aż 116 lat! Na przestrzeni lat zmieniała się moda, architekci i budżety wobec czego katedra jest mieszanką stylów: baroku, rokoko i neoklasycyzmu. Nawet jeśli nie jesteście fanami zwiedzania monumentów religijnych, to widok z wieży zegarowej powinien Was przekonać. Z Torre de Reloj roztacza się bowiem genialny widok na Kadyks.

*Bilet wstępu do katedry kosztuje 6 Euro. Na oficjalnej stronie znajdziesz dokładny cennik oraz godziny otwarcia.

Torre Tavira – panorama Kadyksu z najwyższego punktu miasta

Wiek XVIII to czas największego rozkwitu Kadyksu. Wówczas stał on się oficjalnym portem dla przybywających z hiszpańskich kolonii statków towarowych. Kwitł handel zamorskimi towarami, kupcy budowali swoje rezydencje, a Kadyks rozrastał się. To właśnie kupcy, wyczekujący niecierpliwie swoich statków wpadli na pomysł dobudowywania wież strażniczych do własnych domów. Z takiego wysokiego punktu bez problemu mogli dostrzec, zbliżające się do portu okręty. Do obecnych czasów zachowało się 126 takich wież różnego typu i kształtu. Jedną z najbardziej znanych i zarazem najwyższą jest wieża Tavira (45 m.n.p.m.), przynależąca do pałacu markizów z Recaño. Z jej szczytu można podziwiać niesamowitą panoramę Kadyksu wraz z katedrą, dostrzec układ wąskich uliczek oraz inne wieże, czy powiewające pranie, wywieszone na solariach kamienic. No i przede wszystkim poczuć się jak ówcześnie włodarze majątków, wypatrujący swoich statków. W wieży Tavira znajduje się też ciekawy przyrząd optyczny – Camera obscura, zainstalowana w 1994 roku i będąca pierwszą w całej Hiszpanii. Za pomocą systemu soczewek na okrągłęj, białej planszy wyświetlany jest obraz Kadyksu na żywo. Sposób działania urządzenia można zobaczyć podczas kilkunastominutowego pokazu, wliczonego w cenę biletu wstępu.

*Bilet wstępu do wieży Tavira kosztuje 7 Euro. Na oficjalnej stronie znajdziesz dokładny cennik oraz godziny otwarcia.

Spacer po Kadyksie

Spacer wąskimi uliczkami starej części Kadyksu to idealny pomysł, by poznać specyfikę i historię tego miasta. Po obu stronach brukowanych ulic rosną kamienice o pastelowych, często obdrapanych fasadach, z małymi balkonikami, nierzadko po brzegi wypełnionymi zielenią i kwiatami, a zza otwartych okien mieszkań wydobywają się odgłosy codziennego życia „gatidanos„. Lokalne bary jak zwykle są pełne, a i często spotkamy w nich rozśpiewanych lokalnych artystów z gitarą, przygrywających i przyśpiewujących w rytmach flamenco pośród gromadki znajomych. W końcu Kadyks jest zwany również kolebką flamenco. W otoczeniu katedry znajduje się jedna z najstarszych dzielnic miasta – barrio El Populo. Jej charakterystycznymi elementami są trzy murowane łuki, wbite pomiędzy współczesne budowle. La Rosa, Los Blancos i El Populo sięgają XIII wieku, kiedy to pełniły funkcję bram do ówczesnego miasta. Z kolei gmach Teatru Wielkiego Falla, ukończony na początku XX wieku w stylu mudejar przypomina o muzułmańskiej epoce panowania. A kiedy już upał i śłońce doskwierają za bardzo można znaleźć cień i wytchnienie w Parku Genovés, pełnym palm i egzotycznych okazów (w tym znaną nam z Chile wiekową araukarię).

Niezapomniany zachód słońca w Kadyksie

Jedną z najbardziej symbolicznych plaż Kadyksu jest położona w starej części miasta playa La Caleta. To urocza, mała zatoczka pełna złocistego piasku to dawny port pamiętający jeszcze czasy Fenicjan i Rzymian. Dziś również cumują tu rybackie kutry, które podczas odpływu rozrzucone są na mieliźnie. Tuż obok znajduje się twierdza Santa Catalina, zaś po drugiej stronie charakterystyczna, biała budowla, będąca dawnym uzdrowiskiem, a dziś siedzibą archeologii podwodnej regionu Andaluzji. Plaża La Caleta to zdecydowanie idealne miejsce na romantyczny zachód słońca w Kadyksie.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.