Malaga – praktyczny przewodnik i wskazówki
Marzy Wam się krótki wypad albo rodzinne wakacje na Costa del Sol? Wybieracie Malagę jako swoją bazę? Mamy dla Was garść przydatnych informacji i wskazówek, byście mogli jak najlepiej przygotować się do wyjazdu. Nasz praktyczny przewodnik podpowie m.in.: kiedy najlepiej wybrać się do Malagi, jak dojechać z lotniska, jak korzystać z transportu miejskiego i gdzie iść na zakupy.
Vamos?
Co koniecznie zobaczyć w Maladze, mając do dyspozycji nawet tylko jeden dzień? Zajrzyj tutaj.
Ponad 300 słonecznych dni w roku sprawia, że wyjazd do Malagi jest idealnym pomysłem praktycznie o każdej porze roku. Jeśli naszym motywem przewodnim jest korzystanie ze słońca, morskich kąpieli czy rodzinne wakacje to oczywisty jest wybór sezonu letniego. Jednak bardzo wysokie temperatury (niekiedy dochodzące do 40 stopni), powodowane często przez tzw. terral (wietrzny fenomen) skutecznie zniechęcają do zwiedzania. Osoby wrażliwe na upały mogą odczuwać wówczas spore dolegliwości. Pretekstem do odwiedzenia Malagi latem może być też trwająca ponad tydzień Feria de Malaga, czyli prawdziwa andaluzyjska fiesta.
*Zobacz jak wygląda Feria de Malaga
Zima w Maladze jest dość łagodna i przyjemna na zewnątrz (temperatury w dzień oscylują średnio w granicach 15 stopni), choć bardzo silny i chłodny wiatr może niekiedy dać w kość. Zimne są tu natomiast mieszkania, a ogrzewania brak. Jeśli jesteście zmarzluchami, zabierzcie ciepły dres i piżamę, a przy wyborze noclegu upewnijcie się, że jest tam czym ewentualnie dogrzewać. Może macie ochotę na niekoniecznie białe święta? Przyjedźcie do Malagi, gdzie główną ulicę Larios rozświetla bajkowa iluminacja, drzewka pomarańczowe uginają się od owoców, a 6 stycznia do dzieciaków przybywają w baśniowym orszaku Trzej Królowie (przez miasto przechodzi wówczas wielka parada Trzech Króli – Reyes Magos).
*Zobacz galerię z orszaku Trzech Króli w Maladze
*Dowiedz się, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii i Chile
Osobiście polecam odwiedzenie Malagi wczesną jesienią (wrzesień – październik) lub wiosną (kwiecień – czerwiec). Odradzam listopad, ze względu na ulewne deszcze (czasem zdarzają się też w grudniu).
Wczesna jesień to idealna pora, żeby skorzystać z jeszcze ciepłych dni i nagrzanego morza. Turystów też już coraz mniej. Powietrze pachnie pieczonymi kasztanami. Wiosną zaś możemy wygrzać pozimową buźkę do coraz mocniejszego, ale przyjemnego słońca. Choć nie dla wszystkich to już czas do morskich kąpieli (dla mnie zdecydowanie nie – w botkach i płaszczu chodzę do końca kwietnia), to do zwiedzania jest to pora idealna. Kwitnące drzewa pomarańczowe, kwiaty i krzewy nasycą nas kolorami i zapachami wiosny. Wiosna to również dobry moment dla zainteresowanych kulturą i obchodami Wielkanocy. Procesje Wielkiego Tygodnia (tzw. Semana Santa) w Maladze wywierają naprawdę wielkie wrażenie.
*dowiedz się, jak wygląda Wielkanoc w Maladze
Od kilku lat mamy bezpośrednie połączenia lotnicze między największymi polskimi miastami a Malagą. Takie loty oferują następujące linie:
– Ryanair z Krakowa, Wrocławia (połączenie sezonowe) i Warszawy Modlin
– Wizzair z Katowic (połączenie sezonowe, czerwiec-wrzesień)
Jeśli mamy zamiar zwiedzić trochę więcej Andaluzji niż tylko Malaga, dobrą opcją może być bezpośredni lot z Krakowa lub Warszawy Modlin do Sewilli, oferowany przez Ryanair. Lotów szukajcie na oficjalnych stronach przewoźników.
Aby dostać się z lotniska do Malagi mamy kilka opcji:
– autobus miejski EMT (linia Express Aeropuerto Malaga). W godzinach szczytu kursuje mniej więcej co 20 minut (nocą kursy są bardzo rzadkie). Czas przejazdu: 20-25 min. Cena biletu: 3 Euro (kupujemy je u kierowcy za gotówkę). Tutaj znajdziesz dokładny rozkład jazdy i przystanków.
– Pociąg Cercanias Malaga (linia C1) – kursuje mniej więcej co 20 minut (brak niestety kursów nocnych). Ostatnie pociągi wyjeżdżają przed północą, a pierwsze po 5 rano. Czas przejazdu ze stacji Centro Alameda to ok. 12 minut, a ze stacji Maria Zambrano – ok. 8 min. Cena biletu: 1,80 Euro (kupujemy albo w kasie, albo w automacie – płatność gotówką lub kartą). Koniecznie zachowaj bilet! Będzie potrzebny również do bramki wyjściowej. Pociągiem tej linii możemy dojechać bezpośrednio z lotniska także do miejscowości: Torremolinos, Benalmadena i Fuengirola. Dokładny rozkład jazdy sprawdź tutaj.
– taxi albo funkcjonujący tu na trochę innych zasadach niż w Polsce – UBER (nie zdziwcie się na widok kierowcy w garniturze) i CABIFY (hiszpańska wersja Ubera, tutaj dużo bardziej popularna).
Malaga jest idealna do zwiedzania na pieszo. Praktycznie wszystkie najważniejsze miejsca znajdują się w okolicach centrum. Możesz też wypożyczyć rower albo modne ostatnio miejskie hulajnogi elektryczne (istnieje kilka firm m.in. Lime, Tier, czy Wind – wszystkie działają na zasadzie aplikacji).
Jeśli Wasze miejsce noclegowe znajduje się dalej od centrum lub chcecie pojechać w inną dzielnicę miasta, szukajcie niebieskich autobusów miejskich EMT. Jednorazowy bilet kosztuje 1,30 Euro i można go kupić za gotówkę u kierowcy. Tylko pamiętajcie, aby zgodnie z obowiązującymi tu zasadami ustawić się kulturalnie w kolejce do wejścia! Tutaj nie ma wsiadania na gapę ???? Każdy musi najpierw „odpiknąć się kartą” albo zakupić bilet. Dokładnych rozkładów szukaj tutaj.
Malaga jest już wreszcie dumną posiadaczką dwóch linii metra (L1 i L2), które z centrum (stacja El Perchel) zawiozą nas w zachodnie rejony Malagi (m.in. na kampus Uniwersytetu w Teatinos). Budowa linii w przeciwnym kierunku jest w trakcie. Metro funkcjonuje od 6:30- 23:00 (weekendy i święta trochę później). Jednorazowy bilet to koszt 1,35 Euro. Tutaj znajdziesz dokładne informacje i rozkłady jazdy.
Do podwózki w mieście i poza możecie też korzystać ze wspomnianych wcześniej aplikacji UBER i Cabify.
Taxówki w Maladze są białe i mają postoje w kluczowych miejscach, jak przy dworcu centralnym Maria Zambrano, czy w pobliżu katedry. Obowiązuje jedna taryfa (aktualnie od 0,59 Euro/km). Numer kontaktowy: +34 690 04 04 04 (komórka) lub + 34 952 04 04 04.
Do położonych niedaleko Malagi, znanych miejscowości wypoczynkowych: Torremolinos, Benalmadena i Fuengirola można dojechać wspomnianymi już pociągami Cercanias (linia C1).
Inną opcją są żółto – zielone autobusy Konsorcjum Transportu Metropolitarnego (Consorcio de Transporte Metropolitano). Takim autobusem dojedziemy też z Malagi do białego miasteczka Mijas.
Cena biletu zależy od zony, do której się udajemy (od 1,55 Euro) i kupujemy go u kierowcy lub w okienku na większych stacjach. Startowym przystankiem autobusów w centrum jest terminal Muelle Heredia (niedaleko portu, na wprost Plaza de la Marina). Dokładne informacje o połączeniach i cenach znajdziecie tutaj.
*Jeśli przyjeżdżacie na dłużej i będziecie musieli często korzystać z takich połączeń, warto zakupić kartę Consorcio (cena 1,80 Euro), którą można doładowywać na stacji lub w kiosku (Tabaco, Estanco). Cena biletu jest wtedy dużo niższa (od 0,97 Euro).
W dalsze rejony jak Nerja, Marbella, Sewilla czy Granada dojedziecie autobusami firmy ALSA. W przypadku np. Kordoby czy Sevilli (i innych dalekobieżnych kierunków), dużo droższym, ale też dużo szybszym i wygodniejszym sposobem transportu są pociągi RENFE.
W Hiszpanii bardzo dobrze funkcjonuje też znany nam BlaBlacar (a nuż się spotkamy w aucie – zdarza nam się oferowac przejazdy) i nowy dla nas Amovens (nigdy jeszcze osobiście nie korzystaliśmy). Często taki przejazd jest dużo tańszy niż autobus, i z reguły o wiele szybszy.
Przemieszczanie się autem po Maladze jest szczególnie uciążliwe w samym centrum, w trakcie tygodnia (dodatkowe utrudnienia w okolicach ulicy Alameda, związanych z budową metra). Korki w mieście formują się zazwyczaj w godzinach 13- 17 (pora sjesty). Poniżej kilka wskazówek odnośnie parkingów.
Oznaczenia:
– linia niebieska na jezdni – płatny parking miejski
– zygzakowata linia żółta – zwykle oznacza miejsce do załadunku/rozładunku towarów. Parkowanie jest ograniczone (zwykle dozwolone w niedziele i święta oraz w dni robocze poza godzinami „komercyjnymi” – informacje na znakach)
– linia biała na jezdni – parking bezpłatny
*często na bezpłatnych, obleganych parkingach możecie spotkać tzw. gorillas – osoby, które wskazują wolne miejsce i pomagają nam zaparkować auto, oczekując w zamian drobnej zapłaty. Są to zazwyczaj ludzie z różnych stowarzyszeń/fundacji, czy niepełnosprawne, którym miasto pozwala w ten sposób dorabiać. Pamiętajcie, że nie ma obowiązku zapłaty. Jest ona dobrowolna i nie ma określonej kwoty.
Wybrane parkingi podziemne w centrum:
– Parking Central (Plaza de la Marina 5)
– Parking centre Malaga (Calle Marqués 17)
– Parking Alcazaba (Calle Muro de Sta Ana 4)
– Parking Muelle Uno (przy porcie, dokładne informacje tu)
A tutaj możecie sprawdzić dostępności miejsc na wybranych parkingach miejskich.
O ile w hotelach zazwyczaj jest możliwość zostawienia bagażu przed i po wymeldowaniu, o tyle w bardzo popularnych w Maladze apartamentach czy mieszkaniach z Airbnb zwykle takiej opcji brak. Co zrobić z naszymi walizkami, jeśli do lotu czy pociągu mamy jeszcze sporo czasu i chcemy go wykorzystać na zwiedzanie, czy plażowanie? Poniżej przykłady miejsc, gdzie możemy pozostawić zbędny balast ????
– niebieskie schowki na terenie dworca autobusowego w Maladze – cena to 3,50 Euro za żeton (skrzynki XXL wymagają zakupu 2 żetonów/tokenów). Terminal jest zamknięty między 1:30 a 6 rano.
– przechowalnia bagażu na terenie dworca Maria Zambrano (przy wejściu do pociągów RENFE, otwarta w godz. 7-23:00) – ceny za całodniowe przechowanie uzależnione jest od wielkości bagażu (od 3,10 Euro do 10,20 Euro). Bagaże są najpierw obowiązkowo skanowane.
– prywatne przechowanie i skrytki np. CityLockers (5 Euro/dzień, Calle Carretería 53) czy Lock and Relax (5 Euro/dzień, Calle Casas de Campos 22).
Duże supermarkety jak Mercadona, Dia czy znany nam Lidl są oddalone od centrum. W okolicach znajdziecie najwięcej tzw. chinos (sklepików, prowadzonych przez Chinczyków, gdzie ceny są oczywiście wyższe niż w supermarketach), mniejsze oddziały sklepu SuperSol, czy Carrefour Express.
*Jeśli najdzie Was ochota lub potrzebujecie polskich produktów jest duża szansa, że znajdziecie je w jednym z ukraińskich/rosyjskich sklepów np. Capricho. Productos del Este (Calle Trinidad Grund 7). Mój ulubiony – Tienda Prestigio jest kawałek od centrum (Calle Héroe de Sostoa 132).
Gdzie na shopping?
– główna ulica Larios – znajdziemy tu pojedyncze sklepy znanych marek, głównie sieciówek odzieżowych (przede wszystkim dla fanów Inditexu: 3- piętrowy Stradivarius, Bershka, Pull&Bear). W samym centrum znajduje się mnóstwo małych sklepików: z butami, torebkami, sukienkami, produktami skórzanymi, z korka etc. Jest w czym wybierać.
– VIALIA – centrum handlowo-rozrywkowe na terenie dworca Maria Zambrano (znajdziecie tam m.in. supermarket Mercadona, Media Markt, sieciówki jak H&M, czy marki Inditexu, kino sieci Yelmo Cines, knajpki)
– Centrum handlowe Larios (bardzo blisko Vialii, aktualnie rozbudowywane): duży supermarket EROSKI, sklepy sieciówki (Inditex rządzi wszędzie), rozchwytywany Primark, drogerie i kilka knajpek.
– El Corte Ingles (calle Hilera 8/Av. Andalucia) – dom towarowy prestiżowych i drogich marek (Dolce & Gabbana, Calvin Klein, Hugo Boss, Prada, Swarovski i inne – tak to tutaj).
– Plaza Mayor (Calle Alfonso Ponce de León, 3-2, na obrzeżach Malagi) – znany i lubiany kompleks handlowo – rozrywkowy.