Andaluzja,  Hiszpania,  Sewilla

Co zwiedzić w Sewilli – 3 miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć

Sewilla – miasto flamenco i ponad 40 -stopniowych temperatur. Dawna potęga i najważniejszy port Hiszpanii, a obecnie stolica Andaluzji. Piękna i wciągająca wabi tysiące turystów mimo lejącego się z nieba żaru. Miasto, które może pochłonąć nas na dobrych kilka dni. Jeśli jednak nie masz aż tyle czasu, by całkowicie poddać się urokom Sewilli to pokazujemy Ci miejsca, które powinny znaleźć się w twoim planie zwiedzania. Podpowiadamy, co koniecznie musisz zobaczyć w Sewilli.

Vamos?

1. Największa gotycka katedra świata

Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem zwiedzania obiektów sakralnych, to gwarantujemy, że Katedra w Sewilli zrobi na Tobie wrażenie. Naprawdę warto zaplanować sobie na nią parę godzin. W końcu to największa na świecie gotycka katedra!

Tak jak w przypadku wielu andaluzyjskich kościołów, tak i historia katedry w Sewilli zaczęła się od meczetu. Powstał on w XII wieku za panowania muzułmanów, a po rekonkwiście (XIII wiek) zbudowano w jego miejsce kamienną, gotycką katedrę. Po meczecie pozostało Patio de los Naranjos (Patio pomarańczy) i część minaretu. Ten z kolei, po kilku dobudowach i ulokowaniu dzwonnicy stał się wieżą Giralda – jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Sewilli. La Giralda ma prawie 100 m wysokości i odpowiada budynkowi o 25 piętrach! Wejście na szczyt nie jest jednak zbyt ciężkie. Zamiast schodów mamy do pokonania w sumie 34 płaskich odcinków, wijących się ku górze  (w ten sposób dawniej można było wjechać na szczyt konno). Nagrodą za wysiłek są panoramiczne widoki na całą Sewillę! Co kwadrans biją wiszące tam dzwony (uderzenia są dość mocne, nie wystraszcie się). Zdecydowanie warto wejść na szczyt Giraldy!

Wnętrze katedry przytłacza swoim ogromem. Posiada ona aż 5 naw, a wśród zaułków, licznych kaplic i sal można się zagubić. Gotyk, renesans i barok przeplatają się tu wzajemnie. Jednym z najcenniejszych majstersztyków katedry jest wykonany z polichromowanego drewna ołtarz główny, tworzony na przełomie XV i XVI wieku. Warto też zwrócić uwagę na chór z XV w., witraże i rozety oraz salę kapitularną z XVI wieku. Katedra jest również miejscem pochówku królów, a nawet znajduje się tu grobowiecKrzysztofa Kolumba.

*Bilet wstępu do katedry to koszt 10 Euro. Więcej informacji odnośnie zniżek, wolnych wstępów oraz godzin otwarcia znajdziecie na stronie katedry.

2. Królewski Alkazar – bajkowy wehikuł czasu

Królewski kompleks pałacowyReal Alcazar to jedno z tych miejsc, gdzie historię czuć na każdym kroku. Dotknięciem tynku, kolumny, ścian zdobionych azulejos, zapachem cytrusowych drzew w królewskich ogrodach, czy dźwiękiem fontann przeniesiemy się nawet na 1000 lat wstecz, by spędzić tu dobrych kilka godzin. Do arabskich nocy, królewskich sekretów i legend oraz mających tu miejsce ważnych wydarzeń w historii Hiszpanii. Tu podobno Pedro I zabił swojego brata, a jego kochanka Maria Padilla (pośmiertnie ogłoszona królową ) zażywała kąpieli w podziemnych łaźniach arabskich. Tu także królowie katoliccy zarządzali wyprawami i podbojami Ameryki. Alcazar jest najstarszym w Europie, wciąż spełniającym swoje funkcje kompleksem pałacowym. Swoją siedzibę ma tu bowiem hiszpańska rodzina królewska.

Alkazar jest mieszanką różnych epok i stylów. Zdobywany, przejmowany i przebudowywany przez kolejnych władców łączy w sobie m.in. elementy arabskie, gotyckie i renesansowe. Najpierw zbudowana w XI wieku forteca należała do kalifatu kordobańskiego. Z epoki muzułmańskiej zachowały się tylko resztki murów i Pałacu gipsowego (palacio del yeso). Wraz z rekonkwistą Sewilli w XIII wieku zespół pałacowy przeszedł w posiadanie hiszpańkiej korony. Wspomnieniem średniowiecza jest Pałac Gotycki wzniesiony na życzenie Alfonsa X. Pałac króla Piotra I Okrutnego (Pedro I de Castilla) jest natomiast jednym z najlepszych przykładów stylu mudejar, czyli połączenia elementów muzułmańskich z hiszpańskimi. To chyba najbardziej bajkowa część kompleksu. Ażurowe zdobienia, łuki, rozmaite figury i kolory oraz dekorowane sufity powodują, że wciąż trzeba zadzierać głowę do góry. Wytchnienie oferują nam zaciszne patia i cudne ogrody w stylu angielskim. Królewskie ogrody wypełnione zielenią i strzyżonymi żywopłotami, pachnące pomarańczami, brzmiące śpiewem ptaków i przelewającą się w fontannach wodą zapraszają na chwilę odpoczynku w cieniu.

*Bilet wstępu do Reales Alcazares kosztuje 11,5 Euro (2020). Można go zakupić wcześniej przez stronę internetową. WSTĘP DARMOWY jest w poniedziałki, w wyznaczonych godzinach (można też zarezerwować bilet online, ale dopłaca się 1 Euro). Na zwiedzanie potrzebujecie co najmniej 2 godzin.

Witamy w Dorne, czyli śladem „Gry o Tron”

Dla fanów tego kultowego serialu wizyta w Alkazar może być nie lada gratką. Królewski pałac w Sewilli byl bowiem tłem wielu scen piątego sezonu. Kto kojarzy? Pałac zamienił się wówczas w siedzibę rodziny Martell, a zarazem stolicę królestwa Dorne – Sunspear (Słoneczna Włócznia). W kadrach serialu zobaczymy m.in. wnętrza pałacowe, galerię Grutesco, czy łaźnie Doña María de Padilla. Doskonałym plenerem okazały się również ogrody Alkazar. Wypełnione śródziemnomorską zielenią, licznymi fontannami i romantycznym klimatem odegrały rolę „Wodnych ogrodów” Dorne. Sami nawet pokusiliśmy się o zapozowanie do jednej ze scen (spotkanie w ogrodach Marcelli Lannister z narzeczonym Tristanem Martell). Możecie porównać w obrazkach Google, czy nam się udało choć trochę ją odwzorować 🙂

3. La Plaza de España – Najbardziej Hiszpański plac Hiszpanii

To jeden z najpiększniejszych i najbardziej romantycznych placów Europy. Imponuje wielkością (ponad 50 tyś m2, czyli większy niż nasz krakowski rynek), dbałością o detale oraz niepowtarzalnym klimatem. Plac Hiszpański powstał w 1929 roku według projektu lokalnego architekta Anibala Gonzaleza i jest integralną częścią parku Marii Luizy. Jego eliptyczny kształt, ma symbolizować „objęcie/uścisk” miasta w stronę jego zamorskich kolonii (Ameryki). Niezwykłego uroku nadaje przepływający przez plac kanał, po którym można wybrać się w krótki rejs łódką. Plac Hiszpański to również lekcja historii i geografii kraju i związanych z nim elementów kultury. Cztery mosty zawieszone na kanale reprezentują zapisane na kartach historii, dawne królestwa: León, Castilla, Aragón i Navarra. Z kolei na 48 ławeczkach, rozmieszczonych wzdłuż placu, za pomocą ozdobnych płytek azulejos zostały przedstawione poszczególne prowincje Hiszpanii wraz z mapą, herbem i ważnymi wydarzeniami w ich dziejach. Mieszanka stylów, galerie, kolumny, wieże stylizowane na Giraldę to z kolei elementy Pałacu Hiszpańskiego. Przechadzka w jego podcieniach w upalny dzień może okazać się zbawienna. Bardzo często spotkamy tam właśnie ulicznych artystów. Dźwięki hiszpańskiej gitary i flamenco na tle Placu Hiszpańskiego to kwintesencja Sewilli.

*pozostając w klimatach filmowych, Plac Hiszpański był również tłem wielu ekranizacji, w tym Gwiezdnych Wojen (dokładnie „Epizod II. Atak klonów”). Mamy tu jakichś fanów Star Wars?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.