Andaluzja,  Hiszpania

TARIFA – co warto zobaczyć w stolicy kitesurfingu

Tarifa to jedno z tych miejsc, które ukochaliśmy sobie w Andaluzji najbardziej. Ocean, hippisowski, luźny klimat, przepiękne plaże z białym piaskiem oraz parę ważnych i bardzo fajnych, wspólnych wspomnień sprawiają, że zawsze wracamy tam z przyjemnością. Co warto zobaczyć w Tarifie i okolicach? Na jaką plażę się wybrać? Zobaczcie nasze ulubione miejsca!

Vamos?

TARIFA – najbardziej wysunięte na południe miasto Europy

Położona w prowincji Kadyks, na wybrzeżu światła (Costa de la luz) Tarifa to miasteczko z wiekową historią. Poczynając od prehistorii, po Fenicjan, Rzymian aż po epokę muzułmańską i królów hiszpańskich. Znajdziemy tu ślady praktycznie każdej z tych epok. Jaskinię Cueva del Moro z prehistorycznymi malowidłami, ruiny rzymskiego miasta Baelo Claudia, czy arabską twierdzę Guzmana Dobrego. Tarifa jest miastem Europy najbardziej wysuniętym na południe i miejscem, gdzie zlewają się ze sobą wody Morza Śródziemnego i oceanu Atlantyckiego. Od Afryki dzieli Tarifę zaledwie 20 km! W bezchmurny dzień bez problemu dostrzeżemy zarys wybrzeża Maroko!

W Tarifie zazwyczaj jest dużo chłodniej niż na Costa del Sol (weźcie to pod uwagę nawet latem – wieczorami bluza może się naprawdę przydać). Uporczywy wiatr może dać w kość, choć ten akurat sprzyja wszelakim sportom wodnym. Biały, miękki piasek i turkusowa, przejrzysta woda to zalety tutejszych plaż. Miejska plaża w Tarifie – Playa de los Lances ma ok. 5 km długości i posiada kompletną infrastrukturę. Z Tarify odpływają również promy do Maroka, a jedną z największych atrakcji są wycieczki łodzią z oglądaniem delfinów.

TARIFA – Stolica surfingu 

Tarifa to bez wątpienia idealne miejsce do uprawiania sportów wietrzno – wodnych. Surfing, windsurfing, kitesurfing, paddle surf – każdy surfista znajdzie tu miejsce dla siebie. Za doskonałe dla tych aktywności warunki odpowiadają silne wiatry levante i poniente (już nie tak przyjemne, kiedy chcemy poplażować). W samej Tarifie i przy większych plażach znajdują się szkółki surfingowe. My nigdy jeszcze nie próbowaliśmy tych sportów, ale z pewnością kiedyś się skusimy. W sezonie można podziwiać las szusujących po falach kolorowych żagli i latawców.

PUNTA PALOMA – wydmy z widokiem na Afrykę

Wydmy Punta Paloma to obowiązkowy punkt przy każdej naszej wizycie w Tarifie. Znajduje się zaledwie 10 km od miasta, a w jej sąsiedztwie rozciąga się długa i pełna kitesurferów Playa Valdevaqueros. Po drugiej stronie natomiast znajdziecie bardziej zaciszne plaże i zatoczki. Wydmy osiągają ponad 30 m wysokości i są w nieustannym ruchu. Uwierzcie mi, to niesamowita gratka dla całej rodziny wspiąć się boso na tony białego piasku. Nie róbcie tego tylko w samo południe, kiedy piasek mocno parzy w stopy (chyba, że będziecie tam inną porą niż latem). Wydmy są też super miejscówką przy zachodzie słońca.

*Na wydmy dojedziecie autem. Najpierw mija się skręt do plaży Valdevaqueros, następnie należy minąć wydmy i jechać dalej (droga może być częściowo przysypana piaskiem). W otoczeniu lasku znajduje się bezpłatny parking. Stamtąd można też zejść do plaż Punta Paloma.

PLAYA BOLONIA – dziewicza plaża 

Plaża Bolonia znajduje się ok.20 km od Tarify i uważana jest za najładniejszą. Również naszym zdaniem nie brak jej uroku. Mówi się także, że jest jedną z ostatnich dziewiczych plaż Półwyspu Iberyjskiego. Długa na 3.800 metrów i szeroka na 70 metrów pomieści sporą liczbę plażowiczów. Bolonię szczególnie upodobali sobie windsurferzy, którzy właśnie tu, dzięki silnemu wiatru levante mają ku temu najlepsze warunki. Przedłużeniem plaży jest pełna złotego piasku wielka wydma, otoczona gęstym, zielonym sosnowym lasem.

Ciekawostką jest, że tuż przy plaży znajdują się bardzo dobrze zachowane ruiny dawnego miasta rzymskiego – Baelo Claudia (II w.p.n.e.). Odwiedziliśmy je już przy kolejnej wizycie, dodatkowo z naszym małym podróżnikiem. Dla zainteresowanych możemy zdradzić, że da się zwiedzić z dzieckiem i wózkiem (miejsce ma wyznaczone specjalne trasy, dostępne również dla wózków inwalidzkich). Wstęp jest darmowy. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

MIRADOR CUEVA DEL MORO – Punkt widokowy

Z plaży Bolonia warto podjechać niecałe 6 km na punkt widokowy Cueva del Moro. Z góry rozpościera się wspaniały widok na cieśninę, ocean i wybrzeże Afryki. Znajduje się on w Parku Przyrody Los Alcornocales, gdzie rosną m.in. dęby korkowe, a po niebie krążą orły, sępy i jastrzębie. Sama Cueva del Moro to jaskinia wykuta w skale, będąca cennym sanktuarium paleontologicznym. Znajdują się tam m.in. rysunki koni i malowidła w kolorze czerwonym, z których najstarsze mają nawet 20 000 lat!

*Na punkt widokowy można bez problemu wjechać autem, rowerem lub wybrać się na trekking.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.