Sztuka w mieście Pabla Picasso – muzea i galerie Malagi
Jaki obraz przychodzi Ci do głowy, myśląc o Maladze? Domyślam się, że będzie to morze, plaża, palmy i zimna sangria w ręku. Totalny relaks w słońcu u progu morskich fal. Typowa destynacja wypoczynkowa z hotelami all inclusive. Jeszcze kilkanaście lat temu dominował tu właśni taki typ turystyki. Tymczasem Malaga od początku nowego stulecia zmienia swe oblicze. Z typowego kurortu na centrum kultury i sztuki. Gdzie głównym zajęciem turysty nie jest już plażowanie, a zwiedzanie. W końcu bycie miastem narodzin Picassa zobowiązuje. Malaga posiada w swojej obecnej ofercie aż 37 muzeów, co czyni ją jednym z największych centrów kultury w całej Hiszpanii. Koneserzy sztuki z pewnością nie będą się w Maladze nudzić. Zapraszam na kulturalny spacer po Maladze szlakiem muzeów i galerii z dodatkiem moich subiektywnych opinii!
Vamos?
Pod znakiem najsłynniejszego artysty Malagi – Pablo Picasso
DOM NARODZIN PICASSO (Casa natal de Picasso)
Na rogu placu de la Merced stoi czteropiętrowy dom, gdzie 25 października 1881 roku urodził się jeden z najwybitniejszych artystów ostatniego stulecia – Pablo Ruiz Picasso. Twórca kubizmu spędził w Maladze zaledwie 10 lat swojego życia. Tu jednak odkryty został jego talent i tu rozpoczął naukę rysunku pod okiem swojego ojca. Budynek, w którym znajduje się sławne mieszkanie należy dziś do Fundacji Pabla Ruiz Picasso. Muzeum jest niewielkie, a na dokładne zwiedzanie wystarczy maksymalnie godzina. Na parterze organizowane są tymczasowe wystawy. Na pierwszym piętrze znajduje się kilka pokoików, gdzie zgromadzone zostały pamiątki rodzinne, przedmioty osobiste artysty i dokumenty. Wśród nich zobaczymy m.in. zdjęcia małego Pabla czy jego ubranko do chrztu. Dla fanów artysty to punkt obowiązkowy.
Informacje praktyczne: Muzeum znajduje się przy Plaza de la Merced,15 i czynne jest codziennie. Ceny biletów bez zniżek: 3 Euro (z audioprzewodnikiem). Wstęp darmowy w każdą niedzielę, po godzinie 16. Dokładne godziny otwarcia i szczegóły wizyty znajdziecie na stronie.
*dowiedz się, co koniecznie musisz zobaczyc w Maladze. KLIK!
MUZEUM PICASSO (Museo de Picasso)
Podobno Pablo Picasso od zawsze marzył, by w jego rodzinnym mieście powstało miejsce dedykowane jego twórczości. To życzenie spełniło się dopiero w 2003 roku za sprawą wnuka Bernarda Ruiz – Picasso i jego matki Christine, którzy oddali 233 dzieła artysty na cele muzealne. Muzeum zlokalizowano w renesansowym pałacu (el Palacio de los Condes de Buenavista) z klimatycznym patio. Nie zobaczymy tu niestety najważniejszych dzieł Picassa. Sama kolekcja wiedzie nas przez wszystkie etapy jego twórczości, od pierwszych rysunków po próby z rzeźbą i ceramiką, pierwsze inspiracje, początki kubizmu aż po ostatnie lata życia. Muszę Wam się przyznać, że do mnie sztuka Pabla nie do końca przemawia i osobiście preferuję klasykę. Ale kwestia gustów. Warto jednak odwiedzić muzeum, by bliżej poznać i zrozumieć twórczość Pabla Picasso. W muzeum organizowane są także wystawy tymczasowe, a w jego podziemiach można zobaczyć pozostałości m.in. murów fenickich.
Informacje praktyczne: muzeum znajduje się przy ulicy San Augustin 8 i czynne jest codziennie. Ceny biletów bez zniżek: Kolekcja Picasso – 8 Euro, Wystawa czasowa – 6,50 Euro, bilet łączony – 12 Euro. W cenie biletu możemy wziąć audio przewodniki. Wstęp darmowy w każdą niedzielę, na 2 godziny przed zamknięciem (Uwaga! ogromne kolejki!). Większe torby i plecaki trzeba pozostawić w szatni. Dokładne godziny otwarcia i szczegóły wizyty znajdziecie na stronie.
Szlakiem historii, wyrażonej w sztuce
MUZEUM MALAGI
Zlokalizowane w XVIII – wiecznym dawnym Urzędzie Celnym (Palacio de la Aduana) muzeum jest połączeniem sztuk pięknych i archeologii. Otwarte zostało w 2016 roku. Na samym dole znajduje się wielkie patio oraz spory magazyn, pełen archeologicznych eksponatów i dzieł sztuki. Pierwsze piętro wypełniają obrazy i rzeźby głównie hiszpańskich artystów z XIX i XX wieku. Znajdziemy tu m.in. dzieła Pedra z Meny czy Pabla Picasso. Drugie piętro to gratka dla fanów historii i wędrówka przez dzieje Malagi i całej prowincji: od prehistorii, przez czasy fenickie i rzymskie, aż po islamizację i epokę Al-Andalus. Znaleziska z jaskiń, zamieszkiwanych przez pierwszych ludzi, megalityczne grobowce, rzymskie mozaiki i rzeźby, przedmioty codziennego użytku czy elementy zbroi i sztuki arabskiej. Wszystko to odzwierciedla nam dawne życie mieszkańców tych terytoriów. Na najwyższym, trzecim piętrze muzeum znajdziemy restaurację z tarasem, z którego roztacza się imponujący widok na wzgórze Gibralfaro. To jedno z moich ulubionych muzeów w Maladze, a co w nim najlepsze – jest zupełnie darmowe dla obywateli UE.
Informacje praktyczne: muzeum znajduje się przy Plaza de Aduana. Otwarte jest od wtorku – do niedzieli. Wstęp jest DARMOWY dla obywateli UE (osoby spoza UE – 1,50 Euro). Większe torby i plecaki trzeba pozostawić w szatni. Dokładne godziny otwarcia i szczegóły wizyty znajdziecie na stronie.
*Odkryj inne bezpłatne atrakcje Malagi i sposób na darmowe zwiedzanie miasta. KLIK!
MUZEUM CARMEN THYSSEN
To jedno z najważniejszych muzeów w Maladze otwarte zostało w 2011 roku. Kolekcję baronowej Thyssen liczącą ponad 250 dzieł umieszczono w wyremontowanym pałacu Villalon z XVI wieku. W podzielonym na 4 sekcje muzeum możemy podziwiać obrazy artystów hiszpańskich, głównie andaluzyjskich z XIX i XX wieku. Od romantyzmu, przez naturalizm aż po początek awangardy. Odbywają się tu także wystawy czasowe. Dla mnie osobiście to jedno z najciekawszych muzeów Malagi. Dzieła twórców niczym na starej fotografii pokazują miasta oraz barwne życie i zwyczaje mieszkańców Andaluzji sprzed ponad 100 lat. Roztańczone cyganki podczas Ferii w Sewilli, kolorowe stroje, zabawy, corrida i ówcześni torreadorzy, patetyczne procesje Wielkiego Tygodnia, rodzinne uroczystości w patiach. Oprócz scen z życia codziennego zobaczymy pejzaże dawnej, niezurbanizowanej jeszcze Hiszpanii. Porty, wybrzeże, zachód słońca nad Malagą, zaciszne gaje i polne drogi. Autentyczny wehikuł czasu. Obszerna lekcja kultury i historii za pomocą obrazu. Polecam!
Informacje praktyczne: muzeum znajduje się przy ulicy Compañía 10 i czynne jest od wtorku do niedzieli w godz.10-20:00. Cena biletu bez zniżek – 10 Euro (obejmuje kolekcję stałą, wystawę tymczasową i audioprzewodnik). Wstęp darmowy w każdą niedzielę, po godzinie 17! Większe torby i plecaki trzeba pozostawić w szatni. Dokładne godziny otwarcia i szczegóły wizyty znajdziecie na stronie.
Dla wielbicieli sztuki współczesnej
CENTRUM POMPIDOU
To pierwszy zagraniczny oddział paryskiego Pompidou i jedno z najmłodszych muzeów Malagi, otwarte w 2015 roku. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest El Cubo, czyli kolorowa kostka/sześcian, będąca „kopułą” galerii. Kolekcje stanowią dzieła sztuki współczesnej XX i XXI wieku. Mieszanka stylów, materiałów i użytych technik: rzeźba, malarstwo, fotografia i film, dźwięk i elementy ruchome. Wystawa permanentna podzielona jest na 6 części. Wśród nich kolekcja „Finał Iluzji” m.in. z dziełem Kandinsky’iego. Oprócz tego organizowane są wystawy czasowe. Moim zdaniem kolekcja stała jest zbyt mała jak na obszar i przestrzeń samego centrum. Mi osobiście się nie podobała (no po prostu nie jestem fanką sztuki modernistycznej i już). Jeśli tak jak ja nie czujecie tych klimatów, to lepiej sobie Pompidou po prostu odpuścić albo przyjść, kiedy wstęp jest wolny.
Informacje praktyczne: muzeum zlokalizowane jest w porcie (Muelle 1), a otwarte we wszystkie dni tygodnia oprócz WTORKU, w godzinach 9:30-20:00. Ceny biletów bez zniżek: kolekcja stała – 7 Euro, wystawa tymczasowa – 4 Euro, bilet łączony – 9 Euro. W cenie biletu możemy wziąć audioprzewodniki. Wstęp darmowy w każdą niedzielę, po godzinie 16. Większe torby i plecaki trzeba pozostawić w szatni. Dokładne godziny otwarcia i szczegóły wizyty znajdziecie na stronie.
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ CAC
Galeria powstała w 2003 roku i prezentuje sztukę nowoczesną, od ostatnich dekad XX wieku po dziś. Na całkiem sporej przestrzeni pierwszego piętra zlokalizowane są aktualnie dwie wystawy stałe: Sąsiedzi IV i Pasja II oraz ekspozycje tymczasowe. W stałej kolekcji znajdziemy m.in. kilka dzieł amerykańskiego artysty Andy’iego Warhol’a. Warto tu wstąpić, jeśli macie czas i lubicie sztukę współczesną. Mi osobiście wystawy w CAC przypadły zdecydowanie bardziej do gustu niż Pompidou. Wielkim plusem jest również całkowicie DARMOWY wstęp do Centrum. Nawet jeżeli się nie spodoba, to przynajmniej nie pożałujesz wydanego grosza.
Informacje praktyczne: centrum znajduje się przy ulicy Alemania (dzielnica Soho, obok „rzeki” Malagi). Wstęp jest darmowy. Otwarte jest od wtorku – niedzieli. Godziny różnią się w zależności od sezonu, a w lecie zamykane jest w środku dnia (sjesta). Dokładne informacje znajdziesz tutaj.
STREET ART W DZIELNICY SOHO
Na koniec proponuję alternatywę. Muzeum pod chmurką dla fanów sztuki ulicznej i graffiti. Zaledwie kilka lat temu powstał w Maladze projekt pod nazwą MAUS (Malaga Arte Urbano Soho), mający na celu rewitalizację dzielnicy SOHO, ulokowanej pomiędzy centrum a „rzeką”. Na murach, budynkach czy elewacjach hoteli powstały kolorowe murale, wykonane przez sławnych hiszpańskich i zagranicznych artystów tej dziedziny. Wciąż powstają nowe projekty. Soho to bardzo modna ostatnimi czasy dzielnica, gdzie znajdziecie również niestandardowe knajpki i kawiarnie.
Informacje o projekcie MAUS, muralach i artystach znajdziecie na tej stronie. Możecie też ściągnąć sobie mapkę z zaznaczonymi, najbardziej znaczącymi muralami, by bez problemu ich odszukać.