Mijas_pueblo
Andaluzja,  Białe miasteczka,  Hiszpania

Białe miasteczko Mijas – co zobaczyć w Mijas Pueblo

Mijas Pueblo, czyli białe miasteczko Mijas to jedno z najbardziej znanych miejsc na Costa del Sol. Malowniczo rozłożone na wzgórzu andaluzyjska miejscowość co roku przyciąga tysiące turystów. Co w nim takiego szczególnego? Co zobaczyć w Mijas Pueblo? Chodźcie na spacer!

Vamos!

Mijas pueblo to małe, urokliwe, białe miasteczko położone zaledwie 30 km od Malagi. Można tu dojechać autem lub autobusem. Zwiedzenie miasteczka nie powinno zająć nam więcej niż pół dnia, choć oczywiście można tu leniwie spędzić nawet cały dzień.

Miasteczko Mijas to przykład typowej, andaluzyjskiej miejscowości. Z domami bielonymi na biało, małymi balkonikami, kolorowymi donicami i kwiatami, wąskimi uliczkami. Wszystko to nadaje mu sielskiego i małomiasteczkowego klimatu. W odróżnieniu do innych, mniej znanych białych miasteczek brak w Mijas ciszy i spokoju, szczególnie w trakcie sezonu letniego. Miejscowość masowo odwiedzana jest przez turystów, a turystyka jest tu głównym źródłem dochodów. Sklepy z pamiątkami, skórzanymi wyrobami, ceramiką, restauracje i bary – naprawdę jest w czym wybierać.

*w Mijas byliśmy kilka razy, ale dopiero przy tej okazji widzieliśmy miasto praktycznie puste (oprócz mieszkańców nie było tu nikogo więcej). Wszystko to spodowane pandemią koronawirusa i stopniowym odmrażaniem gospodarki. Na kilka dni przed zakończeniem stanu alarmowego w Hiszpanii i otwarciem granic większość restauracji, sklepów i atrakcji jest wciąż zamknięta. Ci, którzy otworzyli z niecierpliwością wyglądają klientów i wyczekują powrotu turystów. Lokalne bary są natomiast okupowane przez mieszkańców. Choć chwilowy zastój daje miasteczku możliwość złapania oddechu od tłumów turystów, to wszyscy już bardzo czekają na powrót do „normalności”.

Ośle taxi

Symbolem Mijas Pueblo jest „ośle taxi” (Burro taxi). Przejażdżki po miasteczku na grzbiecie osiołka lub w bryczce wpisały się w kanon atrakcji miasta, mając swoje początki w latach 60 -tych. W obecnych czasach taka atrakcja może budzić spore kontrowersje, a widok zmęczonych zwierząt pracujących w upale skutecznie zniechęcić (nie wszystkich oczywiście). Centrum Historyczne Mijas jednak uspokaja za pomocą jednej z tablic, ustawionych w pobliżu postoju oślich taxówek. Zatrudnione osiołki to rasa andaluzyjska, wyjątkowo wytrzymała na wysokie temperatury (jako, że oryginalnie pochodzi z Afryki i Azji) i przystosowana do pracy w transporcie (wcześniej osiołki pracowały przewożąc towary – od materiałów konstrukcyjnych po ryby). Tablica objaśnia również wszelkie kwestie, które mogą nas niepokoić m.in, że w trakcie krótkiej przejażdżki osiołek jest w stanie przewieźć człowieka do 85 kg, że wcale nie głodują, a jedzą przed i po skończeniu pracy w celu uniknięcia problemów żołądkowych, że odpoczywają w cieniu i zawsze mają dostęp do świeżej wody. Mam nadzieję, że tak właśnie jest. Takie informacje pomogają rozwiać dylematy, ale czy z takiej atrakcji skorzystamy, czy też nie zależy już od nas.

*Cena 15 – 20 minutowej przejażdżki na osiołku to 15 Euro, a w bryczce (2 osoby) to 20 Euro.

Calle Muros

Jedną z najbardziej malowniczych uliczek Mijas Pueblo jest Calle Muros. Mieszkańcy dbają tu szczególnie o estetykę i dekorację swoich domów. Spotkamy zatem niezwykle ukwiecone balkony, parapety i ściany oraz masę zieleni. Po drugiej stronie ulicy możemy z kolei podziwiać panoramę miasteczka i okolic. Spacer obowiązkowy!

Poznaj też białe miasteczko Frigiliana

Mirador de la muralla – Punkt widokowy

Mirador de la muralla to punkt widokowy, który wraz z ogrodami stanowią park miejski, oparty na pozostałościach arabskiej fortecy. W ceniu drzew, przy zapachu lokalnych ziół jak rozmaryn można podziwiać przepiękną panoramę: od leżących u podnóża miasta willi, po pola, pagórki aż po wybrzeże. Jest naprawdę malowniczo, szczególnie o zachodzie słońca.

Zabytki miasteczka Mijas

W Mijas Pueblo znajdziemy zabytki sakralne, jak wykuta w skale kaplica Virgen de la Peña (La Ermita de la Virgen de la Peña) z 1548 roku. Wiążą się z nią historie objawień.

W centrum miasteczka znajduje się kościół św. Sebastiana z XVII w. oraz kościół Inmaculada Concepcion, wybudowany w XVI wieku na ruinach meczetu.

Górująca nad Mijas i widoczna praktycznie z każdego punktu miasteczka jest pustelnia kalwaryjna (Ermita El Calvario). Powstała ona w XVIII wieku i służyła zakonowi Karmelitów. Dziś jest punktem pieszych wycieczek dla wytrwałych (kaplica otwierana jest tylko kilka razy do roku – w piątki Wielkiego Postu oraz pierwszy piątek marca).

Arena byków w Mijas

Miasteczko Mijas posiada też swoją arenę byków. Plaza de toros została zainaugurowana w 1900 roku i należy do nielicznego grona aren o owalnym kształcie na terenie Hiszpanii.

Mijas Pueblo – jak dojechać

Do Mijas można dojechać autem – z Malagi to 30 km. W miasteczku znajdują się publiczne parkingi (od 1 Eur/ dzień).

Jeśli jednak nie macie samochodu to bez problemu dojedziecie do Mijas Pueblo autobusem nr M-112. Startuje on w Maladze, ale można się dosiąść również w Torremolinos i Benalmadenie. Minusem jest dość długa podróż (ponad 1,5 godziny) i nieliczne godziny odjazdów.

*Rozkład jazdy autobusów z Malagi do Mijas Pueblo. Cena biletu 2,35 Euro.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.